« Wróć na główną

Zmechanizowana kultywacja pola cz. 2

Data:

Inicjując posiew albo sadzenie należy w początkowym stopniu określić jakie urządzenia oraz maszyny żniwne będą wykorzystywane w uznanej technologii wytwarzania określonego rodzaju warzyw. Od tego głównie będą zależeć rozstępy rzędów zarówno przy siewie, jak przy sadzeniu. Jeśliby nawet zbiór będzie wykonywany kombajnem - ciągnik + maszyna, to wcześniej tak przynależy rozstawić na polu ciągi roślin, żeby umożliwić wprowadzenie ciągnika z maszyną bądź samej maszyny w wiadomą plantację. W związku z tym trzeba znać techniczne parametry maszyn, które regulują wymagania odnośnie funkcji poszczególnej maszyny już na roli przy żniwach. Zbadamy tę sytuację na przypadku cebuli. W pierwszym poziomie trzeba wyszukać wszystkie niezbędne maszyny i urządzenia, którymi będą wykonywane dane zabiegi agrotechniczne od siewu aż do zbioru włącznie. Następnie podchodzi się do zakładania odstępów szpalerów tak, żeby było możliwe wprowadzenie traktora przy zabiegach pielęgnacyjnych (plewienie i opryskiwanie) a także agregatu traktor + kopaczka.

Ciągnik z oponami 9”-32 wymaga odstępu szpalerów minimum 45 cm. Chodzi tutaj o rozstawę szpalerów, między jakimi będą się toczyć koła ciągnika. Należy również obrać rozstawę kół ciągnika. Najodpowiedniejszą i obecnie faworyzowaną rozstawą kół traktora jest rozstawa wynosząca 135 cm. Następnie zostaje do ustalenia rozstawa rzędów cebuli na pasie (między kołami traktora) o szerokości 90 cm. Tu już trzeba zwrócić uwagę na kolejne narzędzia i maszyny, na ich wymagania technologiczne. Jeśli będzie się stosować pielnik ciągnikowy to potrzeba brać pod uwagę to, że najwęższe międzynarzędzie powinno mierzyć 30 cm. Dalej, kopaczka domaga się, żeby rozstawa krańcowych szeregów podkopywanego zasięgu roli zabierała nie więcej niż 90 cm, gdyż jej szerokość robocza stanowi 125 cm. Ilość rzędów cebuli na 90 cm pasie jest nieistotna.

Takie rozważanie kompletnej procedury uprawy cebuli albo innych gatunków jarzyn pozwoli zapobiec sensacji, jakie rutynowo nieraz mają miejsce. Sieje się cebulę wedle tradycyjnych rozstaw, jakie najczęściej nie są zsynchronizowane do rozstawy kół traktora ani wymagań kolejnych narzędzi oraz maszyn, jakie chciałoby się zastosować. Nie można niniejszego mimo wszystko zrealizować albowiem ciągnik nie mieści się w konwencjonalnych odstępach ciągów cebuli.

Po wyborze siewnika należy odbyć nim symulację kręconą, wyznaczając zasadę wysiewu ziarn. Po niniejszych przygotowaniach dochodzi się do siewu, który przychodzi wykonać na poprawną głębokość (przy cebuli 1,5 - 2 cm) i prostolinijnie. Jak ważna jest prostolinijność siewu, to każdy majster dobrze zdaje sobie sprawę. Szczególnie jest to ważne przy zmechanizowanej metodzie pielęgnacji.

Idealnie jest jeśli wyznaczy się trasę pierwszego przejazdu siewnikiem co znakomicie wspiera w prostym otwarciu siewu, zaś od niego zależą pozostałe kursy. Pomijając elegancję odpowiednio dokonanego posiewu ma on oprócz tego znaczny wpływ na jakość dokonywania czynności pielęgnacyjnych. Prędko jest skończyć pielenie maszynowe na plantacji cebuli, jakiej zasiew był dokonany prostolinijnie.

Przy sadzeniu rozsad czyni się w podobnie jak przy siewie, to znaczy należy wszelakie zabiegi uzgodnić przed sadzeniem oraz wytypować taką rozstawę rzędów, żeby spełniały one oczekiwania roślin oraz dopuszczonych do technologii urządzeń i maszyn. Nie będzie żadnego problemu z wykonaniem robót pielęgnacyjnych jeżeli zostały zrealizowane wcześniej zaprezentowane wymagania. Wystarczy rozmieścić sekcje opielacza tak, żeby działały konkretnie w międzyrzędziach. Spryskiwanie zapobiegawcze i herbicydami będzie możliwe do przeprowadzenia w dowolnym momencie, ponieważ traktor ma zapewnioną trasę przejazdu dzięki trafnej rozstawie szpalerów roślin itp.

Trzeba uwypuklić, że terminowość odbycia plewienia maszynowego ma także ogromne znaczenie. Nie wolno dopuścić do tego, aby chwasty urosły za wielkie, ponieważ wtedy żaden opielacz nie zrealizuje swego posłania. Wielkość chwastów nie powinna przekraczać 5 cm. Wyraża to, iż pielenie maszynowe podporządkowujemy wielkości rozrostu chwastów, zaś nie ich liczbie. Nieprzeciętne usługi w rozgrywce z chwastami czynią herbicydy, jakie powinny eliminować chwasty w rzędach roślin, co znaczy tam, gdzie ich nie możemy uszkodzić maszynowo. Obecnie w kraju dysponujemy już paroma kombajnami do zbioru skorzonery, marchwi, pietruszki, porów i cebuli, fasol oraz grochu. Wszystkie te maszyny umieją chodzić bez zarzutu wyłącznie na polach, które były opracowane przez kompetentną kultywację roli oraz inne sposoby, pod kątem maszynowego zbioru. Upowszechnienie mechanizacji do prac rolniczych nastręcza zatem syntetycznego rozwikłania wszelkich problemów agrotechnicznych i technicznych.